Otomobiller artık hayatımızın vazgeçilmez birer unsuru oldu. Şimdilerde caddelerde özel otomobilimizi park edecek yer bulamaz olduk. Peki bu kadar araba olmasını ve durumun bu hale gelmesini sağlayan en önemli şey nedir? Tabi ki insanların hızlı seyahat etme isteği ve şüphesiz seri üretim sayesinde oldu.

Otomobil kelimesindeki “oto” kendi kendine, “mobil” ise hareketli anlamlarına gelmektedir. Yani kendi kendine hareket edebilen araçlardır. Kendi kendine hareket edebilen ilk kara aracını 1769 yılında Fardler Nicholas Joseph Cugnot üretmiştir. Fardler Nicholas Joseph Cugnot hem bir Fransız mühendis hemde orduda topçu yüzbaşıydı. Ancak benzinle çalışıp kendi kendine hareket edebilen ilk otomobili mercedes araba markasının kurucusu da olan karl benz icad etmiştir. O sebeple ilk otomobili üreten karl benz olarak kabul edilir.

Otomobillerin hareket edebilmesindeki diğer önemli unsur ise tekerlekleriydi. 1887 yılında ise Alman Gottlieb Daimler ilk içi hava dolu tekerleği icat edip otomobillerin yola çıkabilmesini sağlamıştır.

 İlk seri üretim motorlu araba kim tarafından üretilmiştir?

İlk seri üretimi Amerikalı Henry Ford 1908 de ilk üretim bandını icad etmiş olup model t denilen ilk seri üretim arabasını yapmıştır. Yıl 1913′ e geldiğinde günlük 1000 adet üretilen model t içten yanmalı benzinli motoruyla seri üretim motorlu araçlara yol gösterici olmuştur. Tabi ki seri üretimin en önemli unsuru endüstrinin gelişmesidir. İnsanın belli bir kapasitesi vardır ve bunun ötesine geçemez, oysa ki makineler devreye girdiğin işler tamamen değişir. Endüstri ve teknoloji o derece gelişti ki artık sizin istediğiniz formattaki işler için dakikalar içinde defalarca ürün oluşturabilen veya işlem yapabilen aletler veya makineler üretildi. Günümüzde ise otomobil fabrikaları endüstrinin de gelişmesiyle 1.5 dakikada bir adet, günde ise binlerce adet otomobil üretebiliyor.