3D Yazıcının Getirdiği Avantajlar

3d yazıcıların avantajları saymakla bitmez ancak bunların başında tabi ki maaliyet ve zaman geliyor. Bunların yanı sıra sıfır fire de işin bonusu oluyor.Öncelikle ücret avantajından söz etmek istiyorum. Çünkü maliyet çok ciddi anlamda düşüyor. Bunun birçok nedeni var. Filamentlerin ucuz olması ve fire olmaması.

3D Yazıcının Getirdiği Avantajlar

Bilindiği üzere torna freze cnc gibi üretim tekniklerinde bir bütünden parçalar kopartılarak istenilen ürün elde ediliyor. Ancak bu işlem 3d yazılarda tam tersi şekilde işliyor. Üç boyutlu çizimi yapılan cisim sadece çizildiği şekilde katman katman üst üste basılıyor ve en ufak bir parça dahi ziyan olmuyor ve sadece parçanın ihtiyacı olduğu kadar filament kullanılıyor.

Genel işletme maliyetini düşürmesinin bir başka sebebi de kalıplara nazaran çok hesaplı olması. Biraz daha açmak gerekirse mesela plastik bir ürün imalatı yapacaksınız. Malum bu tarz ürünler için akıtma kalıpları yapılıyor ve seri üretimde çok hesaplı olmasına karşın kalıbın hatalı yapılması durumunda zarar çok fazla oluyor ve yeni kalıp yapılması gerekiyor. Bu durumlarda öncelikle bir prototip basılıyor 3d yazıcı ile ve gerekli kontroller ve testler yapıldıktan sonra kalıplar yaptırılıyor. Böylelikle hatların ve hatalardan kaynaklanan ciddi zararlarında önüne geçilmiş olunuyor.

 3D Yazıcının Getirdiği Avantajlar listesinde bir başka etkende zaman. Çağımızın en kıymetli şeyi olan zamandan da ziyadesiyle tasarruf etmemize imkân sağlıyor bu güzel aygıtlar. Gene makine sektöründen örnek vermek gerekirse tornada ve enjeksiyonda bir parçanın yapılması günler hatta haftalar sürebilirken 3d yazıcı ile saatler içinde ürün bitmiş kullanıma hazır hale gelebiliyor.

Ayrıca basılacak ürün çeşitliliğini tahmin bile edemezsiniz. Bambudan tutunda yenebilen ürünlere kadar her şey basılabiliyor. Çikolatadan heykel, bambudan gözlük yani yapılacak ürün tamamen sizin hayal gücünüze dayanıyor. Siz yeter ki hayal edin bu teknoloji her şeyi yapmanıza imkân sağlıyor. İnşaat sektöründe de hayli kullanılmakta bu yazıcılar.

Maket evleri de bu yazıcılarla basıp bir araya getiriyor şirketler ve insanların beğenilerine sunuyor hatta üzerinde gösterip emlak satışı yapılıyor. Ayrıca yazıcıların fiyatları da yaptığı işlere göre çok uygun 2000 – 3000 TL gibi rakamlardan başlıyor ve ebatlarına özelliklerine göre artıyor ki bu ücret yaptığı iş düşünülürse çok makul.