Astronomi Ve Astroloji Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gökyüzünü, evrensel düzeni ve olayları inceleyen bu konu hakkında belgeler ileri sürüp daha evrensel olaylar üzerinde duran bir gökbilimlerini inceleyen bir daldır.

 Astroloji nedir?

Yıldızlar ve gök olaylarının insanlar üzerinde etkisi ve kader üzerindeki etkilerine dikkat çeken, falcılık olarak da adlandırılan bir tür sanattır.

 Astronomi ve astroloji arasındaki farklar nelerdir?

Astronomi Ve Astroloji Arasındaki Farklar Nelerdir?Bu iki kavramı ele alacak olursak eğer, isim benzerliğinden dolayı çok karıştırılan bu kavramlar aslında birbirleriyle ufak bağlardan başka bir bağ taşımamaktadır. Bu bağda ikisinin de sadece gökyüzü üzerinden farklı yerlere ulaşmasıdır. Yani ikisi de gökyüzünü inceliyor ama amaçlar farklıdır. Bu amaçlar astronomi daha çok insanların iyiliği ve yeni buluş ve değişik kavramlar adına yapılan bir araştırmayı yamaktadır. Burada amaç gezegenleri, güneşi, diğer galaksileri ve farklı samanyollarını inceleyerek oluşan her hangi olay ya da durum da insanları bilgilendirmek ve gelişmeler sağlamaktır.

Ancak astroloji de durum böyle değildir. Tabi ki bu da gökyüzünü ve birçok gezegen, yıldız incelemektedir. Ancak bunlarda amaç daha çok yer değişimlerinin insanlar üzerinde ki etkilerini incelemek ve söylemek adınadır. Daha çok fal sanatı olarak adlandırılmaktadır. Çünkü elde bir belge üzerinden gidilmemekte ve kişiden kişiye değişim göstereceği belirtilmektedir. Bu ad altında birçok kavram da yer bulmaktadır. Bu da burçlardır. Herkesin bir burcu vardır. Kimisi bu burçlarla derinden ilgilenirken kimisi bu durumu göz ardı etmektedir. Zaten kimisi “her şey aynı hepsi çıkıyor” dese de bir kesimde “bana uymuyor” diyor. Bu da belgesizliğinin sebepleri arasında yer alıyor.

Hepsi göz önüne alındığında şu durum netleşiyor. Astronomi belgeli ve insanların yararı ve yeni keşifler için gökyüzünü ve evreni inceliyor, astroloji ise daha çok insanların manevi olarak etkiliyor. Onların genel doğum günlerinden ortaya çıkan yıldızlarla ve gezegenlerle kader ve ruh halleri üzerinden ilerliyor.