Dukan Diyeti, protein ağırlıklı bir diyet programı olup, kiloların hızlıca verilmesini ve daha sonra da verilen kiloların tekrar geri alınmaması için, mevcut formunuzun korunmasını sağlar.4 aşamalı bir program olup, ilk aşama Atak evresidir.

Atak aşamasında, günlük 1,5 litre su tüketmeniz şarttır. Günlük yürüyüş veya egzersizlerinizi de yapmanız gerekir. Egzersiz dediğimiz zaman, aklınıza sizi zorlayacak ağır programlar gelmesin. Yaklaşık yarım saat sürecek bir program yeterli gelmektedir. Eğer yürüyüş de yapacaksanız, tempolu bir yürüyüş ve yine yarım saatlik zaman dilimi yeterlidir.

Proteinli tüketeceğiniz besinleri, istediğiniz zaman da ve istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Dukan diyet programını uygularken protein diyeti olduğunu belirttik ancak hayvansal yağlardan uzak duruyorsunuz ve kesinlikle de tüketmiyorsunuz. Etlerinizi ızgarada veya tavada pişirecekseniz de yağları alınmış bir şekilde pişirmelisiniz.

Et seçimi yaparken yağsız et kullanmalısınız. Dana antrikot, köfte olabilir. Deniz mahsullerinin yanı sıra balık da listemizde mutlaka yer almaktadır. Sabah kahvaltısında yumurta yiyebilirsiniz. Süt ve süt ürünlerini de tüketebileceğiniz bu diyet programında günlük süt tüketiminiz 1 bardak süt ile sınırlıdır. Yoğurt yiyebilirsiniz.

Karaciğer ve böbrek tüketebileceğiniz sakatatlar arasındadır. Kümes hayvanlarının etleri de tüketilebilir. Ancak ördek eti ve kaz eti tüketmemelisiniz.

Tüm bu besinleri tüketirken dikkat etmeniz gereken bir nokta da yulaf kepeği yemeniz gerektiğidir. Kabızlık sorunu için bir çözüm olan yulaf kepeğini, yoğurdun içine koyup da yiyebilirsiniz.