Oyuncak, bir çocuğun en büyük hazinesi hatta içindeki çocuğu öldürmeyenlerin mabedinin anahtarı gibidir. Bazen bezden bir bebek bazen de üst üste yığınca inşa edebileceğiniz bir şehre dönüşebilen Lego’dur. Bir sürü çubuğu birleştirerek yaptığınız gemi maketini, odanızın en özel yerine yerleştirirsiniz. Baktıkça başarınızdan memnun hayal âlemine dalarsınız. İşte, oyuncak böylesi özel, böylesi güzeldir. Doğu ülkelerinde oyuncak büyük bir sektör hiç olmadı, ancak batı kültüründe, endüstriden ziyade gelenek halini aldı.

fao-schwarzBüyük bir geleneğin markası olan Fao Schwarz, 145 yıllık serüvenine 15 Temmuz’da son vereceğini açıkladı. 1862 yılında kurulan, ABD’nin en eski oyuncak mağazası olan Schwarz, eşsiz oyuncakları, gerçek boyutta doldurulmuş hayvanları ve bebek evleriyle tanınmaktaydı. ABD’yi ziyaret eden her turistin uğrak yeri olan bu ünlü marka, kapanma sebebi olarak yüksek kira giderleri ve internet ortamındaki rekabeti gösterdi.

Ne yazık ki artık çocukların hayal dünyasını, Fao Schwarz ürünleri şekillendiremeyecek. Bunun bilincinde olan tüketiciler, Haberin ertesinde alışveriş yaptıktan sonra e hatıra fotoğrafı yarışına girmesi; dikkatlerden kaçmadı.