Borsaya Girmenin Riskleri Nelerdir?

Borsayı kısaca açıklamak gerekirse; dünya üzerindeki birçok finansal yatırım ürününü kapsayan, birçok ortak ürünü içerisinde bulunduran piyasalar bütününe borsa denir. Dünyada birçok kişi günlük olarak borsa oynamakta ya da diğer bir tabirle borsaya yatırım yapmaktadır. Ancak bu işe öncelikle bu işi öğrenerek giren sayısı oldukça azdır. Bu yüzden de günlük olarak oldukça fazla kişi borsadan zararlı çıkmaktadır. Ancak borsada kaybedenler olduğu gibi kazananlar da vardır.Borsaya Girmenin Riskleri Nelerdir?

 Borsaya Girmek Riskli Midir?

Borsada çeşitli hisse senetlerine yatırımlar yapılır. Yatırım yapılan hisse senedi değerlenirse para kazanılır. Aynı şekilde, yatırım yapılan hisse senedi değer kaybederse kaybedilen değer oranında para kaybedilir. Yatırım yapılacak hisse senedinin önceden değerlenip değerlenmeyeceği kesin olarak bilinmediği için borsaya girmek risklidir.

 Borsaya Girmenin Riskleri Nelerdir?

Borsaya girmek risklidir. Peki borsaya girmenin riskleri nelerdir?

Borsada yanlış yatırım yaptığınızda tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Borsa oynarken neredeyse tüm servetini kaybeden birçok yatırımcı bulunmaktadır. Yatırım yaptıkları şirketlerin bir gecede batmasının ardından tüm parasını kaybeden birçok yatırımcı bulunmaktadır. Bundan dolayı da yatırım yapılacak şirketlerin detaylı analizi yapılmalıdır. Eğer mümkünse uzun vadede gerçekten kazandıracak şirketlere yatırım yapmalı ve sabırlı olunmalı, yıllarca beklemeli ve garanti kazanç sağlanmalıdır. Parasının büyük bölümünü kaybeden yatırımcılar genelde kısa vadede çok daha fazla para kazanmak için yatırım yapan, işini şansa bırakan, sabırsız yatırımcılardır. Tabi ki bu konuda uzman kısa süre içinde büyük paralar kazanmış yatırımcılar da bulunmaktadır.

Borsaya girmek sizi sosyal hayatınızdan mahrum bırakabilir.

Borsa para kazandıracak bir piyasa ve uçsuz bucaksız bir piyasa. Bundan dolayı da yatırım yapan insanlar genel olarak sürekli değişimleri kontrol etmekteler. Bu da onları dış dünyadan alıkoymakta, sosyal hayatlarına engel olmaktadır. Bu konuya da dikkat edilmelidir.