Kilolu olmak ayrı bir şeydir, obezite ise ayrı. Dukan Diyetinin, Fransa’da çıkış amacı; obeziteye karşı verilen savaştır. Fransız beslenme uzmanı Dr.Pierre Dukan,1970 li yıllardan itibaren bu konuyla ilgili araştırmalar yapmıştır. Dukan Diyet programı 4 aşamadan oluşmaktadır.

Atak Aşaması, Seyir Aşaması, Güçlendirme Aşaması ve son olarak Koruma Aşamasıdır. Bu diyet programının en önemli özelliği protein ağırlıklı olmasıdır. Her evrenin kendine özgü birtakım özellikleri bulunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, şeker hastalarının, kalp krizi geçirmiş olan kişilerin, hamile hanımların veya emziren hanımların, karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin bu diyet programını uygulamamaları ve mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğidir. Çünkü bu programda protein alımı yüksek olacaktır. Zaten bir diyet programına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey; sağlık kontrolü yaptırmanız ve doktorunuza danışıp, onayını almanız gerektiğidir.

Dukan Diyet programında, sıvı tüketiminiz önemlidir. Ayrıca bu programda hızlı kilo vermek sizi hem motive eder, hem de programa bağlı kalmanızı sağlar. Yürüyüş ve egzersizle de desteklendiği ve her gün yirmi beş dakika veya yarım saatlik kısmı da bu şekilde geçtiği için sizi daha zinde ve dinamik yapar. Kilo kaybınızı da destekler.

Programın ilk aşamalarında kilo veriyor olmanız, sizin hevesinizi kırmadan yola devam etmenizi sağlar. Dolayısıyla programa devam etmeniz ve verdiğiniz kiloları geri almamak içinde uyguladığınız aşamalar, size moral olur. Sağlıklı verilen kilolar ve kazandığınız form, yaşam biçiminize dönüşür.