Dukan Diyeti, protein ağırlıklı bir diyet programı olup; Dr.Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. Öncelikle Fransa’da nam salmış, daha sonra milyonlarca kişi tarafından takip edilir ve uygulanır hale gelmiştir. Bu protein diyetini uygularken, bol miktarda sıvı alımı yapıp, aşamalara göre beslenmeniz gerekmektedir.

Dukan Diyet Programı toplam 4 aşamadan oluşur.

1.Aşama Atak Aşamasıdır. Başlangıç aşaması olup, en önemli aşama özelliğindedir. Tamamen protein açısından zengin besinler tüketirsiniz. Örneğin; et, yumurta ve balık gibi. Bu aşama ile başlarken öncelikle kaç kilo vermeniz gerektiğinin saptanması gerekir. Çünkü bu aşama yaklaşık olarak 10 gün sürecek ve 10 günün sonunda sonlandırılıp,2.Aşama ile devam edilmesi gereken süre başlayacaktır. Bu aşamada kilo vermek isteyen kişilerin en az 1,5 litre su tüketmeleri de zorunludur. Sıvı alımı bu diyet programında ayrıca bir önem taşımaktadır.1.Aşama olan atak aşamasında zorunlu durumlardan bir tanesi de 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketimidir. Çünkü yulafta hem karbonhidrat vardır hem de lif bakımından çok zengindir. Bu aşamada başka hiçbir karbonhidratlı besin verilmez.

2.Aşama Seyir Aşamasıdır. Bu aşamada kilo vermeye başlayacaksınız.1.Aşama olan atak aşamasına ilave olarak sebze tüketiminiz başlayacaktır. Sebze seçimini yaparken içinde karbonhidrat olmamasına önem vermelisiniz. Yine yulaf kepeği alabileceğiniz tek karbonhidratlı besin olacak.1 gün sadece protein alırken, diğer gün hem protein hem sebze almalısınız. Daha önce kaç kilo vermeniz gerektiğinin hesaplaması yapılmıştı. Bu aşamada vermek istediğiniz kilolarınıza göre devam edeceğiniz bir aşamadır.

3.Aşama Pekiştirme veya bir diğer adı da Güçlendirme Aşamasıdır. Bu aşamada;2 aşamaya ek olarak bazı besinler ilave olmaktadır. Örneğin artık meyve yiyebilirsiniz veya beyaz peynir, ekmek, makarna tüketmeye başlayabilirsiniz.

4.Aşama yani Kalıcılık sağlayacak olan Stabilization. Bu aşama artık verdiğiniz kiloları koruduğunuz ve yeni kilonuz ile yaşam tarzınızı belirlediğiniz aşamadır. En önemli özelliği artık her şeyi tüketebiliyor olmanız ama haftada 1 gün sadece protein almanız gerektiğidir. Ayrıca yulaf kepeği ve su tüketimini unutmamanızda da fayda var.