Fransa’nın ünlü diyetisyeni ve beslenme uzmanı olan, kitapları satış rekorları kıran ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen Dr. Pierre DUKAN tarafından geliştirilen DUKAN DİYETİ, protein ağırlıklı bir diyet programıdır. Karbonhidrat ve yağ oranı düşük gıdalar tercih edilir. Her gün belirlenen aralıklar ile egzersiz yaparak daha zinde olursunuz. Dukan Diyetinde önemli olan hızlı bir şekilde kilo vermek ama en önemlisi de sağlıklı kilo vermektir.

Dr.Pierre Dukan, bu zayıflama programında, aynı zamanda koçluk eğitimi de vermektedir. Ancak burada önemli bir nokta vardır. Özellikle kalp krizi geçirmiş olan kişilerin ve şeker hastası olan kişilerin uygulamakta oldukları farklı ve özel bir diyet programları bulunduğundan, bu programı uygulamaları sakıncalı olabilir. Bu kişilerin mutlaka doktor kontrolünde olmaları ve ona göre hareket etmeleri gerekir.

Dukan diyetini uygularken, mutlaka bol sıvı tüketmelisiniz. Günlük su tüketiminiz 1,5/2 lt civarında olmalıdır. Bu diyet bir protein diyetidir ancak sizin protein alırken, hayvansal yağlardan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Beslenmenize dikkat ederken günlük bir egzersiz programınız da mutlaka olmalıdır. Ancak bu program yorucu veya sizi hedefinizden uzaklaştırıcı bir program kesinlikle değildir. Her gün düzenli olarak 25 dakika kadar yürüyüş yapabilirsiniz veya 25 dakikalık bir egzersiz programı seçebilirsiniz.

Kilo vererek forma girmeniz sizi motive eder ama bir de bu formunuzu koruyorsanız o zaman başarıya ulaşmışsınız demektir.