Dukan Diyeti, protein ağırlıklı olan ve toplam 4 evreden oluşan bir zayıflama ve beslenme programıdır. Bu programın asıl amacı; kilolarınızı hızlıca vermenizi sağlamak ve sonrasında da verdiğiniz kiloları geri almadan, formunuzu koruyarak ve özgür bir şekilde hayatınıza devam etmektir. Çünkü bir kere bu programı uygulamaya başladığınızda, beslenme şekliniz yaşam biçiminiz haline dönüşecektir. Milyonlarca kişi tarafında takip edilen ve bu diyet programının kurucusu, Dr.Pierre Dukan hem bir beslenme uzmanıdır, hem de bir diyetisyendir. Kitabı sadece Fransa’da değil, aynı zamanda çevirileri yapılıp başka ülkelerde de yayınlanmıştır.

Dukan Diyet programının güçlendirme evresinde; diğer geçtiğimiz 2 aşamaya eklenen yeni besinler bulunmaktadır. Bu aşamanın amacı, buraya gelene kadar vermiş olduğunuz fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra, şu andaki mevcut kilonuzu sabitlemektir.

Bu aşamaya devam etmeniz gereken süre şu şekilde hesaplanır: Diyelim ki 10 kilo fazlanız vardı ve siz bu fazla kilonuzu verdiniz. Her bir kilo için 10 günlük hesaplama yapılır. Yani 10*10 dediğimizde, ortaya 100 günlük bir güçlendirme evresi çıkar. Bu aşamada meyve, karbonhidratlar ve de nişastalı gıdalar da listemize dahil olmuştur. Gıdaları tüketirken, ilk aşamalardaki gibi katı kurallar bulunmamaktadır. Yani sebze ve protein tüketimini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. İlave olarak günde 1 porsiyon meyve de tüketebilirsiniz ancak üzüm, muz ve kiraz listenizde yok. Ekmek veya makarna yiyebilirsiniz. Haftada 2 öğün de kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Kilo vermek de, formunuzu korumak artık sizin elinizde.