Ev dekorasyonlarında uyumsuzluk uyum yaratır mı? Sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. İnsanlar çoğu zaman evlerini dekore ederken eşyaların, renklerin uyum içerisinde olmasına dikkat ederler ancak bazen bu durumun tam tersi şeklinde de şıklık oluşturulabilir. Genellikle birbirini tamamlayan renklerle şıklığı yaratmak mümkündür. Kahverengi ve tonlarının kullanıldığı bir odada uyum sağlamak mümkündür. Yine aynı şekilde bir rengin açık ve koyu tonlarını beraber kullanarak zariflik elde edebilir.

Duvar kağıtları için de aynı durum söz konusudur birbirine uyumlu desenler kullanarak odalar dekore edilirse odada bir estetik oluşturulmuş olur. Eşyaların şekilleri seçilirken de ister benzer şekillerde istersek birbirine zıt şekillerde mobilyalar kullanarak uyum sağlayabiliriz. Örneğin oturma odanızda L koltuk kullanacaksanız televizyonunuzun ekranının yanlardan kıvrımlı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Salon takımınız bol işlemeli, klasik bir modelse içerisine modern tarzda dokunuşlar yaparak bir zıtlık oluşturup uyum oluşturabilirsiniz. Aynı durum halılarınız için de geçerlidir. Modern tarzda olan odanıza saray tarzı halılardan sererek farklı bir dokunuş yapabilirsiniz ya da modern olan odanıza yine günümüz renk ve desenlerini içeren bir halı sererek evinizi güzelleştirebilirsiniz. Perdelerde de aynı durum söz konusudur modern dokunuşlarla döşediğiniz evinize stor perdelerden takarak uyum elde edebilirsiniz veya bunun tam tersi şekilde klasik tarzdaki evinize modern tarza perdeler kullanarak zıtlıkların uyumunu yakalayabilirsiniz. Süs eşyalara gelecek olursak burada da içinde bir kaç rakamın eksik olduğu modern tarzda bir saati salonunuza veyahut mutfağınıza asarak bir uyum yakalayabilirsiniz.

Klasik tarzda olan odanıza ise ahşaptan yapılma eski tarzda ve heybetli bir saat alarak misafirlerinizin dikkatlerini çekebilirsiniz. Kısacası ev dekorasyonlarında her zaman bir uyum olmak zorunda değildir özellikle günümüz modasında zıtlıkların birleşerek oluşturduğu uyumu yakalayabilmek önem arz etmektedir ama eski tarzda bir uyum yakalamak ise kişinin tercihine kalmıştır.