Güzel oyuncu, hayata 4 Haziran 1986 tarihinde Almanya’nın Solingen şehrinde gözlerini açmıştır. Babası Selanik göçmeni iken annesi ise Çerkez’dir. Yıldız oyuncunun, Neşe Evcen, Ayşen Evcen ve Demet Evcen adında üç tane ablası bulunmaktadır. Aile Almanya’ya taşınmadan önceleri Samsun’un Bafra ilçesinde yaşanmaktaydı. Güzel oyuncu, Almanya Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi’n de Sosyoloji Bölümü’nü okuduğu yıllarda, Türkiye’den gelen oyunculuk tekliflerine olumlu bakarak, Okulunu dondurmak suretiyle, Türkiye’ye dönüş yapmaya karar vermişlerdir.

Daha sonra Almanya’daki eğitiminden vazgeçen ünlü oyuncu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih bölümünü okumaya başlamıştır.

Gelen teklifler doğrultusunda Yıldız oyuncu oyunculuk ile ilgili ilk deneyimini, çok büyük aktörlerin rol aldığı Asla Unutma adlı TV dizisi ile gerçekleştirmiştir.

Fahriye Evcen’in kariyerindeki en hızlı çıkışını yaptığı dizi, izlenme rekorları kıran ve Reşat Nuri Güntekin’e ait olan Romandan uyarlanmış olan Yaprak Dökümü adlı TV dizisi olmuştur. Bu proje sayesinde Evcen, tanınan bir aktör haline gelmiştir.

Yıldız Oyuncunun 2014 yılına kadar rol aldığı başlıca film ve diziler ise; Asla Unutma, Hasret, Cennet, Aşk Tutulması, Yaprak Dökümü, Takiye: Allah Yolunda, Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak, Yalancı Bahar, Evim Sensin, Veda ve Çalıkuşu gibi önemli projeler olmuştur.