Yunan Mitolojisinin en karizmatik tanrılarından biri olan Hades, ölülere ve yer altına hükmeden tanrıdır. Tanrıların tanrısı olan Zeus, kardeşleri olan Poseidon ve Hades ile beraber dünyayı bölüşmüş; Zeus gökyüzüne, Poseidon su ve denizlere, Hades ile yer altına hükmetmeye başlamıştır iş bölümü sonucunda.

Hades, yeraltına yani ölüler dışında madenlere de hükmettiğinden dolayı Romalılar varlıklı anlamına gelen Pluton ismini de vermiştir. Hades kelimesi aynı zamanda görünmez anlamına da gelmektedir. Bu ismi kendisini görünmez yapan miğferinden dolayı almıştır.

Aynı zamanda Hades, ölüler ülkesinin de adıdır. Ölüler ülkesi, 3 bölgeye ayrılmaktadır.  Cennet, cehennem ve araf kavramları mitolojide de yer bulmuştur. AsphodelTartaros ve Elysium’dan oluşan bu 3 bölgede, iyi insanlar öldüklerinde Elysium’a gitmektedirler. Ne iyi ne kötü olan arada kalmışlar ise, Asphodel’e  gönderilmektedir. Tanrılar karşı çıkan, cinayet işleyen, hırsızlık yapan kötü kişiler ise Tartaros’un derinliklerine gönderilmektedirler.

Hades’in ülkesine sadece ölüler değil aynı zamanda yaşayanlarda gidebilirler. Yalnız bu ülkenin girişinde ülkeyi koruyan 3 başlı çılgın köpek Cerberus bulunduğundan dolayı yaşayan  kimse Hades ülkesi’nin kapısından geçmeyi başaramamıştır.

hades

 

Bir cevap yazın