Aralık 2013’te yayınlanan Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemine göre firmalar demirbaş takibi yapmalıdır. Demirbaş takibi iki bileşenin kollektif çalışmasıyla yapılmalıdır. Kamu kuruluşları, donanım ve yazılım bileşenleri ile demirbaş takibini kolaylıkla yapabilmektedirler. Bu yazılım ve donanımlar yardımıyla her sene demirbaş sayımı yapmak yerine demirbaş ürünlerinize sadece barkod ve seri numarası verip demirbaşlarınızı demirbaş etiketi denilen gümüş rengi bir etiket ile etiketleyip verdiğiniz barkod kodunu demirbaş yazılımınıza tanıtarak demirbaş ürünlerinizin takibini kolayca yapabilirsiniz. Taşınır demirbaşlarınız için ise RFID etiketler kullanarak bu ürünlerinizin kontrollerini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Kamu harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi yani KBS Demirbaş Takibi yapabilmek için kullanmanız gereken yazılım ve donanımlar şunlardır;

Barkod Yazıcı, Barkod okuyucu, el terminali bu ürünler ile entegre çalışabilen yazılımlar. Demirbaş takibini sağlamanız için gerekli ve şartları sağlayan ürünler ise şu şekildedir; El terminali olarak demirbaş takibi yazılımına uygun çalışan terminal Psion Workabout Pro3 ve CMT MT8000 Attis’tir. RFID etiket kullanma ihtiyacınız bulunuyorsa CMT MT8000 Attis el terminali barkodlu takip için uygun bir üründür.

Barkod yazıcı tercihinizi ise Toshiba B-EV4T , B-EX4T1 ve SA4TM barkod yazıcılarından yana kullanabilirsiniz. Etiket tercihiniz ise demirbaş etiketi olarak da bilinen silvermat etiketten yana kullanmalısınız.   Barkod okuyucunuz için ise Cmt LG 20 barkod okuyucuyu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bu yazılım ve donanım ürünleri ile demirbaş ürünleriniz sayımını sadece bir kere sisteme tanıtmak için yapacaksınız. Ürünlerinizi sisteme tanıttıktan sonra bir daha sayım yapmanız gerekmeyeceği için zamandan ve iş gücünden tasarruf edeceksiniz.