Öğrencilerin İnternetten Ödev Yapması Doğru Mudur ?

ÖDEV VE İNTERNET

Öğrenciler okul hayatları boyunca ödev yapma yükümlülüğüyle karşı karşıya gelirler. Bu sorumluluğu gerçekleştirmek için kendilerine bir kaynak gerekir. Bu kaynak eskiden evde ya da kütüphanelerde bulunabilen ansiklopedilerdi. Âmâ artık çağımızın kolaylık olarak bize sunduğu başka bir araç mevcut da internettir. İnternet ilk önce bilgisayarlarla girdi evimize. Şimdi ise tablet ve cep telefonlarla da bağlanabiliyoruz.

 Peki öğrencilerin internetten ödev yapması doğru mudur?

Hazıra Konmak Yaratıcılığımızı Öldürüyor

Genellikle öğrencilere verilen ödevlerin amacı ödev konusunu pekiştirmektir. Öğrencinin o konuyla olan bilgilerinin Öğrencilerin İnternetten Ödev Yapması Doğru Mudur ?çoğalması istenir. Ödev yapan öğrenci ilgili konuyla ilgili araştırma yapar ve bilgisine bilgi ekler. Bunu gerçekleştirebilmesi için zahmet çekmesi gerekir. Ödev hakkında bilgiye ulaşabileceği kaynağa ulaşması ne kadar zahmetli olursa o ödevin kıymeti artar. Artık günümüzde böyle bir zahmet yaşanmaması, basmakalıp bilgilere kolaylıkla ulaşılması yaratıcılığı çürütüyor.

 İnternetin Alternatifi Var Mı?

İnternet sadece ödev yapmak konusunda değil pek çok alanda insanlara yardımcı oluyor. Hatta bu yardım işini biraz abartıyor ki insanlar zamanlarının çoğunu ( gerektiğinden de fazlasını ) internet başında harcayabiliyor. Ödev yapmak için internet dışında bir kaynak kullanmak çoğunlukla zaman kaybı olarak nitelendirilir. Çünkü bilgiler hemen hemen aynıdır. Günümüzde zamanın önemi bu kadar artmışken tabi ki de kolay erişilen seçenek daha makbul gelir. Bu yüzden alternatiflerinin bir önemi kalmaz. Ödev yaparken de ödev internetle yapılabiliyorsa diğer seçeneklerin önemi kalmaz.

 İnternette Ödev Yapmanın Zararları

İnternetle ödev yapmak kolaycılığa kaçmaya alışmanın dışında bilgi yetersizliği de söz konusudur. İnternette gerekli gereksiz pek çok bilgi vardı rama bunların hepsini öğrenmek internete erişmek kadar kolay değildir. Ödev yaparken de önem verilen şey yetecek kadar bilgiye ulaşmak olduğu için diğer bilgilere ulaşmak önemsiz kalır. Halbuki bilgiler sadece sorumluluktan kurtulmak için kullanılmasa internet daha yararlı hale gelebilir. En azından kolaya kaçmanın bir anlamı olur.