Özellikle de hassas yapıları sebebi ile pirinç eşyalar kullanımları hassas olduğu gibi temizlikleri de aynı hassaslık derecesine kabil vaziyettedir. Bu sebeple de dikkatli davranılmaması durumunda çok sevdiğiniz bir eşyanız olsa bile ona kolaylıkla zarar vermeniz olasıdır. Bu durumdan kaçınabilmek adına uygulanabilecek bir kaç kolay ve ev yapımı yöntem söz konusu vaziyettedir. Bunlardan kısaca bahsederek faydalı olmaya çalışalım. Pirinç malzemeleri temizlemek için bastırma ve sıkıca ovalama işleminden kaçınmanız tam anlamı ile yarar sağlayacaktır. Çünkü pirinç kolaylıkla işlenebilen yumuşak yapıda bir maden olması sebebi ile el darbeleri ile şekillendirilebilir.

 Temizlikleri için kullanılabilecek bazı maddeler

Bilindiği üzere pirinç ev eşyaları nasıl temizlenir sorusunun en sağlıklı cevabı Ilık suda kısa bir süre bekletildikten sonra tuz ve limon karışımı ile kısa süre bastırmadan ovalamanız leke ve siyahlıkların azalmasına fayda sağlayacaktır. İnsan teni bakır bronz ve pirinç üzerinde parlatıcı bir etki gösterir. Parmaklarınıza az miktar domates salçası alarak muhtelif lekeler üzerine ovuşturmanız lekelerin sökülmesine neden olacaktır. Bu işlemleri uygulama esnasında metal bir başka elemanı kullanmanız pirinç üzerinde çizikler açabileceğinden dolayı bundan kaçınmanız yarar sağlayacaktır.

 Pirinç temizliği için kullanılmaması gereken maddeler

Özellikle de pirinç malzemenin yoğunluğuna göre karbonat kullanılabilmektedir değişiklik gösteren bu yöntem kimi eşyalar üzerinde güzel sonuçlar doğursa da çoğu için kararma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sebeple de kullanılması oldukça sakıncalı olarak görülmektedir. Bir diğer kullanılmaması gereken madde ise kimyasal çözücü ve parlatıcılar olarak rahatlıkla gösterilebilmektedir. Kimyasal çözücüler kısa vadede parlak sonuçlar verse de kısa kullanımın ardından aşırı kararma ve leke sarısı bir görünüme eşyanızı itecektir. Bu sebeple de kullanılmaması şiddetle tavsiye edilmektedir. Temizlik işlemlerinin tamamlanmasının ardından sert malzemeler ile değil daha yumuşak ürünler ile kurulanması fayda sağlayacaktır.