Seferi Namazı Nasıl Kılınır?

İslam dini Müslümanlara birçok konuda kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan en çok faydalanılan ibadet namazda karşımıza çıkar. Seferi namazı olarak isim alan namaz, bu kolaylıklardan bir tanesidir. Seferi namazı, bulunduğu şehirden veya ülkeden başka bir şehre veya ülkeye gidecek olan Müslümanların kılacağı namazdır. Uzun yolculuğa çıkacak olan Müslümanların kılması uygundur.

seferi namazı nasıl kılınır

Bu mesafe İslam’a göre 104 km olarak belirlenmiştir. Seferi durumda sayılabilmek için bulunulan yerden en az 104 km uzakta olunmalıdır. Böyle bir durumda da kılınan namazlar seferi namazları olarak kılınır. Seferi namazı nasıl kılınır diyanet tarafından da açıklanmıştır. Seferi namazlarında sünnetler terk edilebilir.

4 rekatlık olan namazlar iki rekatlık olarak kılınır. Kılınış şeklinde hiç bir değişiklik yoktur. Aynı sureler, aynı dualar okunmaya devam edilir. Seferi namazının normal namazdan farkı, uzak mesafede olunduğu için, (bilhassa eski zamanlar esas alınarak) başa gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı namazı kısa tutmak maksadı ile 4 rekatları 2 rekata düşürmek, sünnet olanları da istenirse kılmamak durumunun olmasıdır.

One Reply to “Seferi Namazı Nasıl Kılınır?”

  1. aynı şehir de 90 km lik bir yolculuk yapsak o zamanda seferi asayılır mıyız ?

Comments are closed.