Mesai saati, bir işyerinde uygulanan işe giriş ve çıkış saatlerini kapsayan zaman bütünüdür. Kamu ve özel sektörde değişkenlik gösteren mesai saatleri, işverenlerin tercihlerine ve çalışılan sektörün yoğunluğuna göre belirlenir. Peki, sektör alanında mesai saatleri hangi saatlerdedir?

Özel Sektörde Mesai Saatleri

Özel sektörde, çalışılan sektörün yapısına ve yoğunluğuna göre mesai saatleri de değişkenlik göstermektedir. Çalışılan sektöre göre ihtiyaç durumunda hatta mesai uzatımına da gidilmektedir. Burada yapılan fazla mesailer, çalışanlara ücret olarak ödenmektedir. Özel sektörde, çalışma saatleri genellikle sabah 9, akşam 18 veya sabah 9, akşam 19 gibi saatler arasında değişkenlik gösterir. Fakat çalışılan sektör, sağlık, bilişim, dijital ajans, gıda gibi iş alanlarını kapsıyorsa mesai saatlerinin daha esnek olabilir hale geldiği ve mesaide uzamaların ve değişmelerin olduğu da görülür. Kamuda Pazartesi- Cuma boyunca devam eden mesai de özel sektörde Pazartesi- Cumartesi şeklinde de devam edebilir.

Kamu Sektöründe Mesai Saatleri

Kamu sektöründe çalışma saatleri, özel sektör çalışma saatlerine nispeten daha düzenlidir. Kamu sektöründe düzen genellikle sabah 8, akşam 5 veya sabah 9, akşam 6 şeklinde oluşturulmuştur. Kamu sektörünün çalışma saatleri içerisinde öğle yemeği için ayrılan 12.30-13.30 veya 12.00-13.00 süresi de çok fazla esneklik göstermez. Kamu sektöründe çalışanlar geç kaldıkları veya gün içerisinde mesai dışında özel işleri için geçirecekleri vakitler için mazeret izni yazarlar.

Kamu sektörü ve özel sektördeki mesai saatlerinin farkı, genel itibariyle özel sektör mesai saatlerinin kamu sektörü mesai saatlerine oranla daha esnek olması ve kamu sektöründeki gibi 9 saatle sınırlı olmamasıdır. Yine her iki sektör için de mesai saatlerinin değişkenliği üzerinde çalışılan iş kolu ile bire bir ilgilidir. Özel sektörde izinsiz ve bahanesiz olarak mesai içerisinde özel işler için çalışılan yeri terk etmek genellikle ücrette kısıntı olarak yansıyabilir.