Sigaranın vücudun her yerine ne kadar zararı olduğunu biliriz. Burada görüntümüzü oluşturan cildimize zararları da ürkütücü boyuttadır. Sigarayla tanışmak yaşayacağımız belki de en kötü olaydır. Sigarayı bırakmadıkça hiç bir insan rahat bir yaşama erişemeyecektir.

 Sigaranın cilde zararları

Sigara cildi bozarak yaşlı gösterdiği en bariz belirtisidir. Ciltte siyahlaşma oluşarak insanların yaşlı görünmesine sebep olur. Yaşıtlardan büyük görünmek de kimsenin hoşlanacağı bir durum değildir. Damarlarımızı büzerek tenimizin kırışmasına ve sarkmasına sebebiyet verir. Sigarayı sürekli elimizde tuttuğumuzdan parmaklarda ve elimizde sararma yaparak, parmaklarda zayıflama meydana getirir. Organlarımızı güçsüz durumda bırakır.

Ellerde, kollarda, ayaklarda, bacaklarda damarları tıkayarak bu organların kesilmesine sebebiyet verir. Ciltte kanser hücreleri oluşumuna neden olur ve cilt kanseri meydana getirir. Sürekli hastaneye bağlı bir hayat geçirmek zorunda bırakır. Derideki gözeneklere zarar vererek sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetikler. Sigara dudak yoluyla alındığı için dudak bölgesinde iltihaplanmalara ve tahrişlere sebebiyet verir.

Ağzımızdan kötü kokular yayılır. İnsanları rahatsız eder. Dilimizin tahriş olmasına ve yemeklerden tat almamaya sebep olur. Bu sebeptendir ki sigara içen insanlar bıraktıklarında rahatlar ve kilo almaya başlar. Dişlerimizin sarı ve pis görünmesine sebebiyet verir. Sigara içenlerin içmeyen insanlara göre alın bölgesinde yoğun kırışıklık oluştuğu görülür. Vücuttaki kanın basıncını zayıflattığı için ciltte kurumalar meydana gelir.

Herhangi bir sebepten oluşan yaraların, sivilcelerin geç iyileşmesine sebep olur. Gözleri bozar ilerleyen zamanlarda körlüğe kadar ulaştırabilir. Ağzımızın içinde apseler oluşturur.

Gırtlak bölgesinde iltihap yapar ve ses tellerine yoğun zararlar verir. Tabi ki bu kadar cildimizde oluşan bozukluklar ruhsal durumumuzu da etkiler. Psikolojik sorunlu bir hale bürünürüz.