Sosyal Medyadaki Kullanıcı Adları Nasıl Olmalı ?

İçinde bulunduğumuz çağda sosyal medya, hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Öyle ki çevremizde herhangi bir sosyal medya hesabı olmayan insana rastlamak neredeyse mümkün değildir. Peki, hayatımızda bu denli önemli bir yer teşkil eden sosyal medyayı doğru kullanabiliyor muyuz? Diğer bir deyişle sosyal medya hesaplarımızda kendimizi doğru ifade edebiliyor muyuz? Aslına bakarsak ne yazık ki edemiyoruz. Çünkü birçoğumuz sosyal medyayı doğru kullanmanın inceliklerini bilmiyoruz. Bu incelik gerektiren konulardan birisi de sosyal medya kullanıcı adları. Peki, kimliklerimizin birer yansıması olan sosyal medyadaki kullanıcı adları nasıl olmalı? 

 Kullanıcı adları amaca yönelik olmalıSosyal Medyadaki Kullanıcı Adları Nasıl Olmalı ?

Öncelikle bir sosyal medya hesabının kullanıcı adı, hesabın ne amaçla kullanılacağı ile paralel olmalı. Resmi bir hesabın kullanıcı adının aynı resmiyette olması gerekirken örneğin fenomen olma amacı güden bir hesabın kullanıcı adının ilgi çekici olması gerekmektedir.

 Özgün olmalı

Her alanda olduğu gibi sosyal medyada da özgünlük önemli bir husustur. Taklit edilmiş bir kullanıcı adı kitlelerin beğenisini ve takdirini kazanmadığı gibi aynı zamanda yasal olarak da başımızın ağrımasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle her ne amaçla olursa olsun belirlenecek kullanıcı adının özgün bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

 Akılda kalıcı olmalı

İnsanların hafızasında yer edinebilmenin ve kolayca hatırlanabilmenin yolu hiç şüphesiz akılda kalıcı bir isimdir. Bu nedenle belirlenecek kullanıcı adının kolayca hatırlanması ve akılda kalıcı olabilmesi için fazla uzun ve karmaşık bir kullanıcı adından kaçınılmalıdır.

Elbette yalnızca kullanıcı adının doğru seçimiyle sosyal medyada başarılı olmak mümkün değildir. Bunun yanında hesapların içeriği, paylaşılan fotoğraflar vs. birçok faktör önem arz etmektedir. Fakat tüm bunlar dikkate alındığında sosyal medyada kendimizi doğru ifade edebilme ve dolayısıyla amacımız doğrultusunda kitlelere ulaşabilme konusunda başarı sağlanacaktır.