Takma Diş Nasıl Yapılır ?

Ağız ve diş sağlığı hepimizin özen göstermesi gereken bir mesele olup buna gereken önemi gösteremediğimiz Takma Diş Nasıl Yapılır ?durumlarda dişlerimizi kaybeder hatta günlerce ağrı ve acı çekerek doktorlardan yardım bekleriz. Günümüzde birçok diş tedavisi yapılmakta bunların içinde en önemlilerinden birisi olan protez diş halk arasındaki tabiriyle (takma diş) tedavisidir. Bu dişlerin nasıl yapıldığını ve içinde neler olduğunu anlatmaya çalışalım.

TAKMA (PROTEZ) DİŞ YAPLIŞI 

Diş yapılana kadar pek çok aşamadan geçer hasta için uzun sayılabilecek süre denebilir. İlk olarak hastanın ağzında eksik olan dişlerin kalıbı çıkartılır, kalıp çıkartma işlemi macun kıvamında olan bir madde yardımıyla gerçekleştirilir. Alınan bu kalıp daha sonra seramik tozu ve sıvı ile atölyede işlenmeye başlar. Seramik tozu ve sıvı ile yapılan işlemin ardından fırınlanmaya bırakılan dişlerin cilası yapılarak parlak bir görünüm alması sağlanır.

Porselen, altın ve krom olarak tercih edilebilen protezler hastalar tarafından daha çok porselen olarak tercih edilir.

Takma dişler iki tip olarak ortaya çıkar yarı takma diş olan ağzımızda olan dişlerin arasına ilave edilen protezler olup, tam takma dişler ise üst damak alt damak veya her ikisinin tamamına uygulanan protezlerdir. Yeni dişler ağzımızda bir süre yabancılık çekerek ağrı ve vurma yapacaktır alışma sürecinden sonra ise doğal dişTakma Diş Nasıl Yapılır ?lerimiz gibi işlevini devam ettirecektir. Uzun süre devam eden vurma ve ağrı için tekrar doktorunuza gitmekte sağlığınız için faydalı olacaktır.

TAKMA DİŞLER NASIL TEMİZLENİR?

Takma (protez) dişleri doğal dişlerimiz gibi günlük temizliğini yapmamız gerekmektedir. Doğal dişlerimizde oluşan plak ve tartarlar takma dişlerde de mevcuttur. Tam takma diş kullanıyorsak protezi çıkarıp ağzımızı iyice çalkalayarak temizlememiz gerekir. Takma dişlerimizi de diş fırçası yardımıyla temizleyerek sirkeli ılık suda bekletip temizliğini yapabiliriz. Suda bekletme işlemi esasen gece yatarken yapılması gereken bir işlemdir.

One Reply to “Takma Diş Nasıl Yapılır ?”

  1. Yapma dişler yaşlılarımızı en çok sıkıntı yaşadığı yemek yemede konuşmada her an her yerde dişler ağızlarında çıkabiliyor düşebiliyor. Yatarken çıkar kalkınca tak ohooo bir sürü zahmet ama yeni implant denilen sistemle bir çok sıkntı dan uğraşmaktan kurtuluyorsun. Tabii ilk başlarda yaptırırken zor olur ama ilerde çok rahat ettiriyor.

Comments are closed.