Ümit Zileli Kimdir?

Ümit Zileli Kimdir?Ümit Zileli, 1959 yılında Ankara’da doğan, başarılı bir gazeteci ve yazardır. 1983 yılında Gazi Üniversitesi’nin İletişim Fakültesi’ni bitirmiştir. 1992 yılında kendisi gibi gazeteci ve spiker olan Güler Kazmacı ile hayatını birleştirmiş ancak evlilikleri kısa süre sonra bitme aşamasına gelmiştir. İkinci evliliğini, 1997 yılında Songül Toprak yapmış ve bu evlilikten 2001 yılında kızı Su Zileli dünyaya gelmiştir. Ancak bu evliliğinde baki kalmasını ne yazık ki sağlayamamış ve 2005 yılında bu evliliği de noktalamıştır.

Ümit Zileli Kimdir?

Tercüman Gazetesi’nde mesleğe adım atan Ümit Zileli, 1978 yılında Anadolu Ajansı’nda çalışma hayatını sürdürmüştür. Sektördeki bir çok firmada çalışma imkanı bulan Ümit Zileli, Anadolu Ajansı’ndan sonra Günaydın, Ankara Ekspres ve Barış gazetelerinde çalışmıştır.

Gazeteciliğinin yanı sıra, Ümit Zileli 1991’den itibaren TRT’de Değişen Sanat ve 25 Kare, Kanal 6 ve Kanal E’de Ümit Zileli Kimdir?Pusula, Kanal D’de Ses Ver Türkiye programlarında boy göstermiş ve son olarak TRT 2’de “Pazar Söyleşileri” programını hazırlayıp sunmuştur.

Özel radyoların yayına geçtiği 1993 yılında, “Sesli Gazete” adında, kendisinin hazırlayıp sunduğu ilk sabah haberi programını hayata geçirmiştir. Bu program günümüzde de yayınını sürdürmektedir.

Ümit Zileli’nin yazarlık kimliği ise 1997 yılından bu yana Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdığı Düz Çizgi köşesiyle tanınmaktadır. 2013 yılında köşe yazarlığı yaptığı Cumhuriyet gazetesinden ayrılan Ümit Zileli, Aydınlık gazetesinde çalışmalarını sürdürdü. Diğer yandan ise Ulusal Kanal’da Ana Haber sunuculuğu yaparak faaliyetlerine bir yenisini daha eklemiş oldu.

Ümit Zileli, Ekim 2015′ de Doğu Perinçek ile yaşadığı sorunların ardından Ulusal Kanal’daki ana haber sunuculuğundan ve Aydınlık gazetesindeki yazarlık görevlerinden istifa ederek, Business Channel Turk adıyla günümüzde de yayınına devam eden “Söz Sizde” isimli programın moderatörlüğünü yapmaktadır. Köşe yazarlığına ise Odatv’de devam etmektedir.

One Reply to “Ümit Zileli Kimdir?”

  1. yazılarını takip ettiğim değerli bir yazardır siyasi görüşü veya tuttuğu takım ne olursa olsun bence çok iyi bir gazeteci yazardır kendisi

Comments are closed.