Şuanda içinde bulunduğumuz iletişim çağında, kimsenin dikkatini çekmediği bir konuya değinmek istiyorum. Hangimizin evinde bir bilgisayar yok, akıllı telefon yok, tablet yok? Dar gelirli aileler de yoktur belki; Ama çoğumuzun evinde bilgisayar yoksa bile, akıllı telefonlar –tabletler mevcut, hatta o ailede neredeyse her bireyde var. Hal böyle olunca ellerden bu elektronik ürünler düşmez oluyor öyle değil mi?

Şimdi soracaksınız yozlaşma ile bunun ne alakası var? Aslında var, biraz önce bahsettiğim gibi her bireyde olan bir aileyi düşünün veyahut bu şekilde çevrenizde olan tanıdıklarınız olduğunu varsayıyorum. Biraz yardımcı olmak adına da MEB ‘in (Milli Eğitim Bakanlığı) eğitim amaçlı vermiş olduğu tabletler de var. Bu teknolojik ürünleri amaçlar dışında kullanan gençler ve bizler, hastalık derecesinde bağımlılık yaptığının farkında değiliz, sosyal paylaşım sitelerinde iletişimlerimiz oldukça iyi olduğu gibi yaratıcılığımızı o sosyal paylaşım sitelerinde ortaya çıkartıp, yaptığımız paylaşımlarla iletişime geçiyoruz. Yada bir oyun furyasına takılıp gerçekten dünyadan kopuyoruz.

Peki; aile içinde, yakın çevremizde sosyal paylaşım sitelerine verdiğimiz değerin, kurduğumuz sohbetlerin, göstermiş olduğumuz saygının ne kadarını yapabiliyoruz. İşte burada biraz düşünüp yozlaşma olup olmadığını önce çevrenize bir bakıp, daha sonra kendimizi sorguladığımızda daha net anlayacağınızı düşünüyorum.

Son olarak uzun süredir görüşmediğimiz bir arkadaşımız arıyor, kahve içmek ve hasret gidermek için bir Cafe’ye davet ediyor, ilk 5 dk. herşey normal giderken, aaa o da ne? Wi-fi varmış? Hemen telefon ele alınıyor, davet eden arkadaşımız telefonu bırak, muhabbete geldik dese de… maalesef… kimbilir sizlerin de buna benzer şahit olduğunuz veya yaşadığınız ufak anılar vardır… Sizce Yozlaşma varmı? Yoksa ben mi abartıyorum…