En köklü fotoğraf makinası malzemeleri üreticisi olan Kodak, Bitcoin piyasasına giriş yapıyor. Son dönemlerde makinaların dijitalleşmesi üzerine zor günler yaşayan Kodak sanal para piyasasına girme kararı aldı.

Kripto Para Nedir?

Güvenlikten dolayı kriptoloji bilimini benimseyen, sanal ve dijital bir para birimidir. Kripto paralar matematiksel olarak şifrelenmişlerdir. Aslında sanal ortamda yapılan her harcama da, gerek banka gerekse sanal kartlarımızda bu birimi zaten yıllardır kullanıyorduk. Harcadığımız bu paralar aslında birer kripto para olarak nitelendirilebilir. Günümüzde popüler olan kripto paralarında mantığı budur. Dünyada bu kadar popüler olmasının ve çok fazla kullanılmasının sebebi organik yapılı olmasıdır. Açıklayacak olursak, bu kripto paralar hiçbir hükümet ya da merkezi otorite tarafından yönetilemiyor. Bu da bitcoin, Kodakcoin gibi kripto paraları daha güvenli bir hale getiriyor. Bu durumda sanal paraları çekici hale getiriyor.

Kodakcoın Nedir?

Adlarına kripto para ile ilgili terimler ekleyen şirketlerin sayısı artış gösteriyor. Bu şirketlerin hisse senetlerinde de artışlar meydana geliyor. Bu kripto para kervanına katılan son isimlerden biri de Kodak markası oldu. Kodak fotoğrafçılar için Kodakcoin adında bir para biri yarattı. Bu yenilik üzerine Kodak’ın son dönemlerde düşüşe geçen hisselerinde artışlar meydana geldi. Hisse senetleri yüzde 117 artarak 6.80 dolar değerine yükseldi.

Kodakcoın Ne Zaman ve Hangi Ülkelerde Kullanılacak?

Kodakcoin’in ilk para arzını 31 Ocak 2018 tarihinde açtı. ABD, Birleşik Krallık ve Kanada gibi ülkelerde bulunan yatırımcılar, güvenli bir para birimi olarak Kodakcoin dijital para birimine yatırım yapabilirler.

Kodak tarafından 3400 dolarlık yatırımı yapan herkese 2 yıllık bir süreçte 375 dolar garanti bir para sunuyor. Bitcoin güvenlik zinciri mantığıyla hazırlanan Kodakcoin’in yatırımcılar tarafından çabuk benimsenmesi ve favori olması bekleniyor.