Teknoloji ve internet ağının gelişmeye başlamasıyla beraber birçok insan birçok ihtiyacını internet üzerinden karşılamaya başladılar. Bununla beraber birçok alışveriş sitesi insanlara çeşitli konularda hizmet vermeye başlamışlardır. Giysilerden takılara, birçok mutfak malzemesinden teknolojik ürünlere kadar, aklınıza gelebilecek birçok ihtiyaç internet ortamından tedarik edilmeye başlandı. Bu durum insanlar açısından da kolaylık sağlayan bir gelişme olmuştur. İnsanlar internet ortamından ihtiyaçlarını karşılamasından sonra, ürünlerin teslimat süreci başlamış olur. Ürünün teslim edileceği adres ve alıcı bilgileri ilgili bölümlere girilerek kargonun teslim edileceği yer de belirtilmiş olur. Bütün bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kargo teslimatı yapacak olan firma bilgileri ve takip numarası alıcıya iletilir.

Kargo şirketlerinden bizzat gönderilen ürünler

İnsanlar bir yerden bir yere herhangi bir şey göndermek için kargo firmalarını kullanırlar. Yine ülkemizde bu görevi üstlenen kurumlar mevcuttur. İnsanlar kurumlara giderek kargo gönderim işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedirler. Kurumlarda gönderici ve alıcı bilgileri istenilen şekilde doldurularak gönderim işlemi onaylanır. Onay işleminin ardından ilgili ürün üzerine gönderici ve alıcı bilgilerinin bulunduğu bir belge yapıştırılır ve göndericiye ilgili bilgi ve takip numarasının olduğu bir belge verilerek transfer işlemi gerçekleştirilir.

Ürün Takibi

Ülkemizde kargo takibi işlemi yukarıda anlatılan her iki başlıkta da belirtildiği gibi kargo takip numarasıyla kargomuzun durumunu öğrenebiliriz. Yurt içi kargo transfer esnasında kargonun alıcıya ulaşması için bulunması gereken her noktada barkodlar okutularak kargonun ilgili birime ulaştığı saptanır. Gönderici de kargo firmasının internet sitesine girerek takip numarasıyla kargonun ulaşıp ulaşmadığını ya da şuan ne durumda olduğu bilgilerine ulaşılabilir.

Toparlamak gerekirse insanların amma internet ortamında amma şahsi olarak gönderdikleri kargoların ne durumda olduğunu öğrenmeleri açısından, korgo firmalarının müşterilerine sağladığı büyük bir kolaylıktır. Takibi tamamen barkod sistemine göre çalışan bu hizmet sayesinde kargolar, alıcılarına daha sağlıklı bir şekilde ulaştırılmış oluyorlar.