Gökyüzü gözlemek, onun derinliklerine inmek, bazen yıldızlara bakıp hayal kurmak, bazen sadece ay gözlemlemek hepimizin tutkusudur. İnsanoğlu yüz yıllar boyunca gökyüzüne büyük bir ilgi duymuş, bazı medeniyetler ise bunu ileriye götürerek gözlem evleri inşa etmişlerdir. Ancak tabii ki teknolojinin gelişmesi ile eskiden kullanılan gökyüzü gözlem araçları, günümüzde bambaşka bir boyuta geçmiş ve çok daha derin gökyüzü araştırmalarına imza atmışlardır. Gökyüzü gözleminde kullanılan bazı aletler şunlardır:;

Dürbünler: Amatör gökyüzü gözlemcilerinin gözdesidir dürbün. Yeni başlayanlar için oldukça iyi alternatifleri olup, pahalı teleskoplar yerine başlangıç için en ideal olanıdır. Hem hafif oluşu, hem oldukça kullanışlı oluşu hem de her cebe uygun oluşu gözlemcilerin ilgisini çekmektedir. Çok derin gökyüzü gözlemleri yapılamasa da yıldızları ve ayı gözlemlemek için oldukça elverişli türleri vardır.

Teleskoplar: Teleskopların alternatif sayısı o kadar fazladır ki, en amatör gözlemciden en profesyonel gözlemciye kadar herkes kullanmaktadır. En derin uzay keşifleri yapabilen teleskopların yanı sıra sadece ufak gök cisimlerini gözlemleyebileceğiniz teleskoplar da vardır. Teleskoplar kendi içerisinde 3 farklı çeşide ayrılmaktadır.

Mercekli Teleskoplar: Bu teleskop türü en yaygın teleskop türüdür. Bu teleskopların bir ucunda geniş bir mercek, diğer ucunda ise daha ufak olan göz merceği yer almaktadır.

Aynalı Teleskoplar: Optik sapmaları az olduğu için net ve parlak bir görüntü vermektedir. Hem derin uzay gözlemleri için hem de ay ve gezegen gözlemleri için idealdir.

Mercekli-Aynalı teleskoplar: Bu tür teleskoplarda hem ayna hem de mercek kullanılmaktadır. Yani aynalı teleskopların da mercekli teleskopların da avantajlarını kapsamaktadır. Dolayısıyla her tür gözleme uygun teleskop üretmek kolay hal almaktadır. Tüm teleskop türleri arasında en avantajlı ve en iyi olanıdır. Diğer türlerin avantajlarını alıp dezavantajlarını kenara koymaktadır.