Dukan Diyetinin 4 aşamasından bir tanesi olan, Güçlendirme Aşamasına geldiyseniz eğer yolu yarılamış hatta bitirmek üzeresiniz demektir. Bu aşamada artık kilolarınızdan kurtulmuş ve mevcut kilonuzu da korumanız gereken bir duruma gelmiş vaziyettesiniz. Diyet programları genellikle kilo vermeye yöneliktir. Ancak unutulmaması gereken çok önemli bir husus vardır. Bir diyet programında fazla olan kiloları verdikten sonra, mevcut kilonuzu ve formunuzu korumazsanız, çok kısa bir süre sonra tekrar aynı duruma geri dönüş yaparsınız. Hızla verilen ve tekrar geri alınan kilolar da hem sağlığınız açısından son derece zararlıdır hem de vücudunuzda deformasyona yol açar.

Stabilization olarak da geçen bu aşamanın en güzel yanı, haftada 2 öğünde kendinizi ödüllendirme şansınızın olmasıdır. Unutulmaması gereken tek şey; yulaf kepeğine devam etmeniz gerektiğidir. Ölçü olarak 2 yemek kaşığı yeterli gelmektedir.

Gelelim bu aşamada neleri yemeye başlayabileceğinize. Öncelikle belirtmekte fayda var ki protein ve sebze tüketimine devam ederken, programa meyve, beyaz peynir, ekmek gibi besin ilaveleri olmaktadır. Meyve tüketiminiz günde 1 porsiyon olmalıdır. Muz, kiraz ve üzüm dışındaki meyveleri tüketebilirsiniz.

İlk aşamalara göre biraz daha fazla besin alternatifi içeren bu programda; haftada 1 gün protein almaya devam etmelisiniz. Protein bu diyet programında çok önemli olduğundan, haftada 1 günlük bu protein takviyesini kesinlikle atlamamalısınız.

Diyet programınıza devam ederken, her aşamada egzersiz yapmaya devam etmelisiniz. Burada egzersizden kastımız, ağır sporlar veya sizi yoracak aktiviteler değildir.30 dakikalık tempolu yürüyüşler de burada kabul edilebilir.