Dukan Diyeti günümüzde son derece popüler bir hal almıştır ve milyonlarca kişi tarafından da hem takip edilen hem de uygulanan bir diyet programıdır. İlk Fransa’da uygulanmaya başlanmış olup, çıkış amacını obeziteye karşı verilen mücadele başlatmıştır. Dr.Pierre Dukan 1970 li yıllardan itibaren obeziteyi nasıl yenebileceği üzerinde çalışmalar yapmıştır. Uyguladığı bu program ile de başarılı olmuş, sadece Fransa’da değil pek çok ülkede de uygulanabilirliği devam etmektedir.

Dukan Diyeti toplam 4 aşamadan meydana gelir. Protein ağırlıklı olan diyet programının 1.aşaması atak aşamasıdır. Bu aşama sadece protein tüketiminden oluşur. Hem 25/30 dk arası yürüyüş veya egzersiz yapmalısınız hem de günde en az 1,5 lt su tüketmelisiniz. Bu aşamanın en önemli kuralları bunlardır. Protein tüketimi yaparken yulaf kepeği de tüketmeyi unutmuyorsunuz.

2.aşama Seyir aşamasıdır. Bu aşamada protein tüketimine ek olarak karbonhidrat içermeyecek sebze tüketimleri ilave olmaktadır.

3.Aşama Pekiştirme aşamasıdır. Bu aşamada yapmanız gereken şey; diğer aşamalara ek olarak tüketebileceğiniz meyve, beyaz peynir gibi besinlerin ilavesi olur. Önemli olan verdiğiniz kilolarınızı tekrar geri almamaktır. Yulaf kepeği ve su tüketimi bu aşamanın da olmazsa olmazlarıdır.

4.Aşama ise korumadır. Bu aşamaya geçtikten sonra istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Ancak haftada bir gün protein tüketimine devam etmeniz ve bol sıvı almanız gerekmektedir. Ayrıca her gün yulaf kepeği de tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.