Dukan Diyetinin ilk çıkış noktası Fransa’dır. Batılı ülkelerin en büyük sorunlarından biri olan obeziteye karşı geliştirilmiş ve bu mücadele sonucunda da Dukan Diyeti ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Dr.Pierre Dukan, Fransa’da çok ünlü bir diyetisyen ve beslenme uzmanıdır. Milyonlarca takipçisi vardır. Hazırlamış olduğu bu programda hızlı bir şekilde ama sağlıklı olarak kilo verir ve daha sonra verdiğiniz kilolarınızı geri almadan, mevcut kilonuzu da korumaya devam edersiniz. Çünkü bu program sizin için bir yaşam stili haline dönüşür. Böylelikle ekstra bir çaba göstermenize gerek kalmaz.

Dukan Diyeti Atak Evresi, Atak aşaması olarak da geçmektedir. Bu aşama ile diyet programına başlamış olursunuz. Protein ağırlıklı bir program olan bu diyet programında neleri yemeniz gerektiği bellidir. Hatta kendinizi ödüllendirmeniz için öğünler de mevcuttur. Hatta ekstralar da. Yeter ki siz aşamaları doğru uygulayın. Bu diyet programında gıdaların kalorilerini hesaplayıp, yemek yemenize gerek yoktur. Protein hesabı da yapmanız gerekmez.

Atak aşamasında, yemeniz gerekli gıdaların başında öncelikle et gelir. Et seçimi yaparken yağsız etleri seçmeli, pişirme önerisi olarak da ızgara veya etlerin yağları alınmış şekilde tavada yapmalısınız. Sakatat yiyebilirsiniz. Özellikle böbrek, karaciğer ve dil yiyebileceğiniz sakatatlar arasındadır. Balık, tavuk yine yemeniz gerekenler arasındadır. Süt ve süt ürünlerini yağsız olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.

Yulaf kepeği diyet listesinin olmazsa olmazıdır. Özellikle kabızlığı önlemesi açısından her gün tüketmeniz gerekir.