Sistem Yazılımları Nedir?

Sistem yazılımı, bir bilgisayarın donanım ve uygulama programlarını çalıştırmak, kontrol etmek ve denetlemek üzere tasarlanmış bir bilgisayar programı türüdür. Sistem yazılımları nedir? Bilgisayar sistemini katmanlı bir model olarak düşünürsek, sistem yazılımı donanım ve kullanıcı uygulamaları arasındaki ara birimdir.

Sistem yazılımının iki temel türü, işletim sistemi ve genellikle işletim sistemi yazılımı olarak adlandırılan işletim sistemi ile birlikte yüklenen yazılımlardır. İşletim sistemi, en iyi bilinen sistem yazılımı örneğidir ve bir bilgisayardaki diğer tüm programları yönetir. Sistem yazılımı, bilgisayarın donanımı veya işletim sistemi işlevselliği ile doğrudan etkileşim içermez, ancak düzgün çalışması için bir veya daha fazla donanım bileşeninin kullanılmasını gerektirebilir. Kullanıcıların Microsoft Word gibi belge oluşturmalarına, resimleri düzenleyebilmelerine İnternet’e göz atmalarına veya e- postalarını kontrol etmelerine izin veren yazılımlar, uygulama yazılımı olarak kabul edilir.

Sistem Yazılımları Örnekleri ve İşlevleriSistem Yazılımları Nedir?

BIOS (temel giriş / çıkış sistemi), bilgisayar sistemini açtıktan sonra başlatır ve işletim sistemi ile sabit disk, video adaptörü, klavye, fare ve yazıcı gibi diğer bilgisayara bağlı aygıtlar arasındaki veri akışını yönetir.

Önyükleme programı, işletim sistemini bilgisayarın ana belleğine veya rastgele erişimli belleğe ( RAM ) yükler.

Bir assembler, temel bilgisayar talimatlarını alır ve bilgisayar işlemcisinin temel işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceği bir bit desenine dönüştürür.

Bir aygıt sürücüsü, klavye veya fare gibi bilgisayarınıza takılı belirli bir aygıt türünü denetler. Sürücü programı, işletim sisteminin daha genel giriş / çıkış yönergelerini, aygıt türünün anlayabileceği iletilere çevirir.

Bazı tanımlamalara göre, sistem yazılımı aynı zamanda disk birleştiricisi ve Sistem Geri Yükleme gibi sistem yardımcı programlarını ve derleyiciler ve hata ayıklayıcılar gibi geliştirme araçlarını da içerir. Sistem yazılımı ve uygulama programları, bilgisayar yazılımının iki temel türüdür. Sistem yazılımı aksine, bir uygulama programı kullanıcı için belirli bir işlevi yerine getirir.