Dukan Diyeti ilk defa Fransa’da uygulanmaya başlamıştır. Diyet programının asıl amacı, obezite ile savaşmaktır. Dr.Pierre Dukan’ın özel hazırladığı bu program ile Fransa’da milyonlarca kişi takipçisi olmuş ve daha sonra pek çok ülkede de uygulanır hale gelmiştir.1970 li yıllardan beri araştırmalar yapan Dr.Pierre Dukan, bu hazırladığı diyet programını protein ağırlıklı yapmıştır.

Dukan Diyetinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunların başında, sağlıklı bir şekilde ama hızla verilen kilolar gelmektedir. Kilo verirken sizi yormaz, sadece günlük yapmanız gereken ve yaklaşık 25 dakika veya yarım saat yapabileceğiniz, tempolu yürüyüşler veya çok ağır olmayan sporlar bulunmaktadır. Ama egzersiz önemlidir ve her gün mutlaka yapmalısınız.

Diyet programında sıvı tüketiminiz çok önemlidir. Her gün mutlaka 1,5 litre su içmeniz şarttır. Protein diyetine başladığınız ilk üç veya dört gün ağız kuruluğu yaşayabilirsiniz. Ancak bol su içerseniz, bu durum hemen düzelecektir. Ayrıca bu diyet programının en güzel özelliklerinden bir tanesi de hızla verdiğiniz kiloları geri almamanız için; koruma programı da uyguluyor olmanızdır.

Bu diyet programı, protein ağırlıklıdır ancak adet olarak bir sınırlandırma da yapılmamaktadır.3 adet ızgara köfte de yiyebilirsiniz,4 adet ızgara köfte de .

Bu diyet programında başarılı olabilmek için, programın aşamalarına sadık kalmanız ve aşamaların gerektirdiği şekilde hareket etmeniz gerekir.